5.5. Üretim Modülü

Paket kahve, pizza hamuru gibi işletmenizde üretilen ve bir ürün reçetesinde ham madde olarak kullanılabilecek. Mamül ya da mamulleri kolayca üretebilirsiniz. Bu üretilenlerde ham madde olarak sistemde tutulur. Başka bir ürünün reçetesine ya da alt reçetesine tanımlanarak stokları takip edilebilir.

Üretilen bir ham madde, üretim reçetesine uygun olarak tekrar içeriğindeki ham maddelere döndürülebilir.

Örneğin: “200g Etiyopya paket kahve” isminde satışını yaptığımız bir ürünümüz olsun; depomuzda ise 20 kg’lık koliler içerisinde toplam 60 kg Etiyopya kahve çekirdeğimiz, 1000’lik paketler içerisinde 2000 adet kahve poşetimiz ham madde olarak bulunsun. Üretim modülü yine bir ham madde üreteceği için öncelikle sisteme “200g Etiyopya paket kahve” ismiyle bir ham madde girilir. Bunu ürünler listesindeki “Reçeteler” sayfasından “+ Hızlı” tuşuna basarak kolayca yapabilirsiniz.

Ardından bu ham maddelerle “200g Etiyopya paket kahve” isimli ham madde için bir üretim reçetesi sisteme girilmelidir.

Üretim reçetesi girmek için; reçetelerde olduğu gibi bir süreç izlenmelidir.

Üretim reçetesi formundaki alan sizinde farkedeceğiniz gibi ürün değil, ham maddedir. Çünkü burada ham maddelerden yeni bir ham madde üretimi yapılacaktır. Üretilecek ham maddenin biriminin adet olması gerekmektedir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra; “Üretim reçetesine göre üretim yap” ile “200g Etiyopya paket kahve” isimli ham madde üretilebilir. Bunun içinde “Üretim reçetesine göre üretim yap” formundan üretim reçetesini seçip ardından üretilecek miktarı seçebilirsiniz. Bu durumda reçetenin tanımlı olduğu ham maddenin stokları artacak, reçete içeriğinin ise stokları azaltılacaktır.

Üretimin tam tersini yapmakta mümkündür. Son kullanma tarihi yaklaşan ancak paket kahve olarak tüketilemeyen ham maddeler “Ham maddeye dönüştür” tuşu ile dönüştürülebilir. Örneğimizi hatırlayacak olursak “200g Etiyopya paket kahve” içerisindeki 200g kahve filtre kahve yapımında kullanılabilir.

Scroll to Top