5.1. Stok Yönetimi

Ritapos’da stok yönetimi ham maddeler üzerinden yapılmaktadır. Bunun için öncelikle reçetelerinizde kullanacağınız; ham madde kategorilerini ve ham maddeleri sisteme eklemeniz gerekmektedir.

Bu işlem menüde bulunan “Stoklar” bölümünden tıpkı ürün kategorisi ve ürün ekleme işlemi gibi yapılabilir.

Ham madde kategorilerini sisteme ekledikten sonra ham maddeleri ilgili kategorilerin altına ekleyebilirsiniz.

Ham madde formu

Ham madde formundaki birim alanı; adet, koli, paket, kilogram gibi değerler alabilmektedir. Bir ürün reçetesinde büyük bir ihtimalle koliyle tüketilen bir ham madde olmayacağı için koli gibi seçenekler seçildiğinde açılacak form ile kolinin içeriği de ilgili ham maddeye tanımlanmalıdır.

Birim olarak koli açıldığında forma eklenen yeni alanlar

İçerik bilgilerinin en altındaki “Bir Adetin İçindeki Miktar” alanına ilerde tanımlaması yapılacak olan reçete içeriğinde sarf edilecek birime uygun olarak adet, gram ya da mililitre cinsinden miktar yazılmalıdır.

Ham madde formu stok durumu

Formun devamında yer alan stok miktarları ise üç farklı şekilde sistem içerisinde tutulmaktadır.

Bunların ilki “Hazır Bulunan Stok Miktarı” işletmenizde kullanıma hazır olarak bulunan stok miktarını göstermektedir. Reçetelerde tanımlı miktarlara göre her satış sonrasında bu miktar düşmekte, yeni ham madde girişi olduğunda da bu miktar artmaktadır.

İkinci sırada yer alan “Kabul Edilebilir Minimum Miktar” ise sistem üzerinde azalan ham madde stoğunu görebilmek için kendinize koyduğunuz limittir. Son sıradaki “Bulunması İstenen İdeal Miktar” ise işletme içerisinde bulunmasını beklediğiniz ideal miktarı göstermektedir. Bu iki değer stok miktarlarını kolayca takip etmeniz için oldukça faydalıdır.