5.1. Stok Yönetimi

Ritapos’da stok yönetimi ham maddeler üzerinden yapılmaktadır. Bunun için öncelikle reçetelerinizde kullanacağınız; ham madde kategorilerini ve ham maddeleri sisteme eklemeniz gerekmektedir.

Bu işlem menüde bulunan “Stoklar” bölümünden tıpkı ürün kategorisi ve ürün ekleme işlemi gibi yapılabilir.

Ham madde gruplarını sisteme ekledikten sonra ham maddeleri ilgili grubun altına ekleyebilirsiniz.

Ham madde formundaki birim alanı; adet, koli, paket, kilogram gibi değerler alabilmektedir. Bir ürün reçetesinde büyük bir ihtimalle koliyle tüketilen bir ham madde olmayacağı için koli gibi seçenekler seçildiğinde açılacak form ile kolinin içeriği de ilgili ham maddeye tanımlanmalıdır.

Birim olarak koli açıldığında forma eklenen yeni alanlar

İçerik bilgilerinin en altındaki “Bir Adetin İçindeki Miktar” alanına ilerde tanımlaması yapılacak olan reçete içeriğinde sarf edilecek birime uygun olarak adet, gram ya da mililitre cinsinden miktar yazılmalıdır. İçeriklerin birimi seçildiğinde “Bir Adetin İçindeki Miktar” başlığının yanında da ilgili birim gözükecektir.

Formun sonunda bulunan stok kodu, farklı bir sistemde stok tutuyorsanız eski sisteminizle verilerinizi ilişkilendirmek için kullanabileceğiniz bir alandır.

Franchisor Tanımları

Franchisor’lar bayilerinden sipariş alacakları için ham madde tanımlamalarında ek alanlar göreceklerdir. Bir ham maddenin Franchisor’a maliyeti ve bayilere olan satış fiyatı ilgili alanlara girilmelidir.

Formun sonundaki stok kodu, harici sistemlerle olası ilişkilendirmelerde kullanılmak üzere sisteme girilebilir.

Stokların Sisteme Tanımlanması

Menüde bulunan stoklar tuşu ile ham maddelerin stok durumunu tanımlayacağımız sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfada istediğiniz ham maddenin stok limit tanımalarını yapabilir, stoğunuzu düzenleyebilir, stok miktarlarını tek tek arttırabilirsiniz.

İsterseniz işletmenize ulaşan irsaliye ya da irsaliyeli faturaları da sisteme tek bir sayfadan girebilirsiniz. Bu durumda ham madde stoklarını topluca arttırmış olacaksınız. Stoklarla birlikte ham maddelerin size olan maliyetleri de, mevcut stoklarınızın ortalaması alınarak yeniden hesaplanacaktır.

Scroll to Top