5.1. Stok Yönetimi

Ritapos’da stok yönetimi ham maddeler üzerinden yapılmaktadır. Bunun için öncelikle reçetelerinizde kullanacağınız; ham madde kategorilerini ve ham maddeleri sisteme eklemeniz gerekmektedir.

Bu işlem menüde bulunan “Stoklar & Reçeteler” bölümünden tıpkı ürün kategorisi ve ürün ekleme işlemi gibi yapılabilir.

Buradan açılan sayfa üzerinden;

Öncelikle ham madde gruplarını sonrasında ise ham maddeleri ilgili grubun altına ekleyebilirsiniz.

Ham madde formundaki birim alanı; adet, koli, paket, kilogram gibi değerler alabilmektedir.

Bir ürün reçetesinde büyük bir ihtimalle koliyle tüketilen bir ham madde olmayacağı için koli, paket, kutu gibi seçenekler seçildiğinde açılacak form ile kolinin içeriği de ilgili ham maddeye tanımlanmalıdır.

İçerik bilgilerinin en altındaki “Bir adetin içindeki miktar” alanına ilerde tanımlaması yapılacak olan reçete içeriğinde sarf edilecek birime uygun olarak adet, gram ya da mililitre cinsinden miktar yazılmalıdır. İçeriklerin birimi seçildiğinde “Bir adetin içindeki miktar” başlığının yanında da ilgili birim gözükecektir.

Örnek: “Bardak, Kapak, Pipet” isimli ham madde grubunun içerisindeki “Yeni Pembe Mavi Sıcak 8 Oz Bardak” koli ile stoğa giren ve her kolinin içerisinde 1000 adet bardağın bulunduğu bir ham maddedir.

Formun sonunda bulunan stok kodu, farklı bir sistemde stok tutuyorsanız eski sisteminizle verilerinizi ilişkilendirmek için kullanabileceğiniz bir alandır.

Franchisor Tanımları

Franchisor’lar bayilerinden sipariş alacakları için ham madde tanımlamalarında ek alanlar göreceklerdir. Bir ham maddenin Franchisor’a maliyeti ve bayilere olan satış fiyatı ilgili alanlara girilmelidir.

Genellikle yaş meyve sebze gibi ürünler merkezden bayilere gönderilmemektedir. Bu tip reçetelerde bulunacak ancak merkez depo’dan sipariş edilemeyecek ham maddeler sisteme girilirken bu form ile sipariş listesine eklenmemesi sağlanmaktadır.

Stokların Sisteme Tanımlanması

Menüde bulunan stoklar tuşu ile ham maddelerin stok durumunu tanımlayacağımız sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfada istediğiniz ham maddenin stok limit tanımalarını yapabilir, stoğunuzu düzenleyebilir, stok miktarlarını tek tek arttırabilirsiniz.

Düzenle tuşu ile açılan form ile stok miktarını düzenleyebilirsiniz.

Arttır tuşu ile stoklarınızı arttırabilirsiniz.

Stok arttırma formunda alış fiyatınızı da sisteme girmeniz istenmektedir. “Arttır” tuşuna bastığınızda mevcut stoğunuza göre ortalama maliyetiniz hesaplanacak ve sisteme işlenecektir.

Ayarlar tuşu ile stok alt limitinizi sisteme tanımlayabilirsiniz. Kabul edilebilir minimum miktarın altındaki stok durumlarında tablodaki stok miktarı kırmızı renkte görülmektedir.

Fatura İle Stok Girişi Yapmak

İsterseniz işletmenize ulaşan irsaliye ya da irsaliyeli faturaları da sisteme tek bir sayfadan girebilirsiniz. Bu durumda ham madde stoklarını topluca arttırmış olacaksınız. Stoklarla birlikte ham maddelerin size olan maliyetleri de, mevcut stoklarınızın ortalaması alınarak yeniden hesaplanacaktır. Bunun için stoklar başlığının yanındaki “+” tuşuna basabilirsiniz.

Açılan formun sol tarafından ham maddeyi seçtikten sonra miktarını ve birim fiyatını girerek ekle tuşuna basarak sağ taraftaki tabloya doldurabilirsiniz.

Tüm ham maddeleri tabloya doldurduktan sonra “Stoklara ekle” tuşuyla tüm içeriği stoklarınıza ekleyebilirsiniz.

Scroll to Top