5.2. Reçete Ekleme ve Düzenleme

Sisteme reçete girebilmeniz için menüdeki “Reçeteler” sayfasından öncelikle işletmenizde kullandığınız elektrik, gaz ve suyun birim fiyatını sisteme girmeniz gerekmektedir. Bu işlemi Reçeteler sayfasındaki ayarlar tuşu ile açılan form sayesinde yapabilirsiniz. Bu detayda hesaplama yapmayacaksanız bu değerleri 0 olarak sisteme girebilirsiniz. Ardından reçetelerinizi sisteme girebilirsiniz.

Sarf malzemelerinin birim fiyatları sisteme girildiğinde ayar tuşunun yanında “+” tuşu belirecektir. “+” tuşuna basarak sisteme reçetelerinizi tanımlayabilirsiniz.

Reçeteler satılan ürünlerde kullanılan ham maddelerin stok miktarlarını her satışta güncelleyerek anlık olarak işletme stoğunun tutulmasını sağlayacaklardır.

Reçete formu

Örneğin; holosen isimli bir ürünün içeriğinde 9 gram kahve, 22 gram çarkıfelek meyvesi püresi kullanıldığını belirten reçete sayesinde, holosen ürünü içeren her müşteri siparişi kapatıldığında içeriği kadar ham madde stoktan düşürülecektir.

Reçete formunun sonunda bir ürün imalatı sırasında kullanılacak elektrik, gaz, su, planlama maliyeti ve ek maliyetleri tanımlayarak stok yönetiminden sonra maliyet yönetimini de yapabilirsiniz.