6.1. Yeni Sipariş Alma

Yeni sipariş almak içim bir kaç yol bulunmaktadır. Bunlar direk sipariş alımı, masaya sipariş alımı ve müşteriye sipariş alımı şeklindedir. Ne şekilde sipariş alırsanız alın siparişe daha sonradan da masa ve müşteri tanımlayabilir, tanımlarınızı değiştirebilirsiniz.

Hızlı sipariş almak için sayfanın en üstünde bulunan “+ Sipariş” tuşuna basarak sipariş alma süreci başlatılır.

Yeni sipariş ekleme tuşu

Bu tuşa basıldığında sisteme tanımlı olan ürün kategorileri ve ürünler bir pencerede gösterilir.

Sipariş alma ekranı

Sipariş edilen ürünler istenen adette ilgili ürün kutusuna tıklanarak alınır. Tıklanan ürünlerin altında siparişe kaç adet eklendiği ifadesi görülebilir.

Siparişe eklenen adet

Siparişe ürün eklendikçe sipariş alma ekranının sol üst köşesinde siparişteki ürün sayısını gösteren renkli görseller bulunmaktadır. Tire şeklindeki bu görseller ürünün sipariş içerisindeki hazırlanma durumuna göre farklı renklerde gösterilmektedir.

Siparişteki ürün sayısının görselleri

Yeni alınan siparişin içeriği ise büyük ekranlı cihazların sağında, cep telefonu gibi küçük cihazlarda ise pencerenin en altında bu ürünler gösterilir.

Sipariş alma ekranında gösterilen sipariş içeriği

Sipariş içeriği bölümünün en üstünde sipariş numarası bulunmaktadır. Sipariş numarası işletmeniz o gün açıldığı saatten başlayarak birer birer artar. Sipariş numarasının hemen altında siparişi alan kişinin adı ve siparişi sisteme ekleme tarihi yer alır. Bunun hemen altında ise son işlemi yapan kişi ile ilgili bilgiler gösterilmektedir. Siparişte yapılan müşteri ya da masa tanımlama gibi işlemler sonrasında ilgili bilgiler de bu alanda gösterilecektir.

Sipariş hakkındaki çeşitli bilgilerin yer aldığı üst kısmın altındaki orta kısımda ise siparişte yer alan ürünler tablo şeklinde gösterilmektedir. Tablonun sol kısmında bulunan “+” ve “-” tuşları ile ilgili ürünün sipariş içerisindeki miktarı arttırılıp azaltılabilir. Tablonun hemen altında siparişin toplam tutarı, onun hemen altında ise siparişle ilgili olarak yapılabilecek bazı işlemler yer almaktadır.

İşlemlerin altında ise ödeme tipleri ve siparişi kapatmak için gerekli olan tuş bulunmaktadır. Burada yer alan ödeme tiplerini işletme ayarlarından düzenleyebilirsiniz.

Sipariş alma ekranının sol alt köşesinde “Yeni Sipariş” tuşu sağ alt köşesinde ise “Siparişi Sil” ve “Detaylar” tuşu bulunmaktadır. “Yeni Sipariş” tuşu bu siparişi açık bir sipariş olarak bekletip arka plana atarken, sipariş alma ekranını yeni bir sipariş almaya hazır hale getirir. “Siparişi Sil” tuşu ise siparişi silinen siparişlere taşır. Ritapos içerisindeki siparişler belirli bir süre boyunca işletme sahibi istemedikçe silinmemektedir. “Detaylar” tuşu ise sipariş detaylarına ve her an kullanmamızı gerektirmeyen sipariş ile ilgili farklı işlemleri de yapabilmemizi sağlayan sipariş detayları sayfasını açar.

Scroll to Top