4.2. Ürün Ekleme, Listeleme ve Düzenleme

Ürün eklemek için menüdeki “Yeni Ürün Ekle” tuşuna basarak ürün ekleme formunu açabilirsiniz.

Önceki eğitimlerde eklediğimiz kategorilerden birini seçerek başladığınız ürün ekleme formunda daha önce eklemediğiniz bir kategori eklemek için kategori seçimin devamındaki “Yeni Kategori Ekle” özelliğini kullanabilirsiniz.

Kategori seçiminden sonra ürün ismini ve fiyat bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Fiyat bilgilerinden; alış fiyatı (maliyet) daha sonra reçetelerden de hesaplanabilecek bir alandır ancak reçete kullanmak istemezseniz bu alanı doldurabilirsiniz. Satış fiyatı (Normal) ise doldurmak zorunda olduğunuz tek fiyat bilgisidir. Menüde ve sipariş içeriğinde kullanılacaktır. Satış fiyatı (Özel) ise happy hour gibi özel zamanlarda sistemde kullanılacak olan fiyattır. Boş kalması durumunda Satış fiyatı (Normal) kullanılmaktadır.

Detaylar

Formun devamında yer alan akordeon kartlar içerisinde yer alan “Detaylar” bölümünde ürününüz için açıklama, vergi vb. alanları girebilirsiniz.

Açıklama alanı, ürün içeriği hakkında müşterilerinizin merak edebileceği konuları yazabileceğiniz bir alandır.

Vergi alanı, vergi oranını girebileceğiniz bir alandır.

Sık tercih edilen bir ürün mü? alanını “Hayır” ya da “Evet” olarak seçebilirsiniz. Evet şeklinde seçilen ürünler; yeni sipariş ekleme ekranında en önde konumlanacağı için sipariş alma sırasında çalışanların işini kolaylaştıracaktır.

Barkod alanı ise sipariş ekleme sırasında ürün barkodlarını okutarak ürünleri bulmanızı sağlayacaktır. Barkodları girilen ürünleri; yeni sipariş ekleme ekranının en üst kısmında bulunan arama bölümü seçiliyken barkod okuyucunuz ile okutabilirsiniz.

Yeni Sipariş Ekleme Ekranı

Akordeon kartlar içerisinde yer alan “Varyans” ve “Ek Ürünler” bölümleri daha sonraki eğitimlerde detaylıca anlatılacaktır.

Ürün Listeleme

Eklenen ürünler tablo şeklinde bu sayfada listelenmektedir. Ürün kategorisi, ismi, fiyat bilgileri ve işlemler şeklinde sütunlar halinde ürünlerin bazı bilgilerini görebilirsiniz. Tablo üzerinden fiyat bilgilerini de düzenleyebilirsiniz. Fiyat bilgisini değiştirmek istediğiniz ürünün yeni fiyatını ilgili alana girip kaydet tuşu anlamına gelen mavi ikona tıklayabilirsiniz.

Ürünün ismi, kategorisi gibi ürün ekleme formunda girilen detayları düzenleme içinse satırın sonundaki “Düzenle” tuşuna basabilir, ürünü sistemden kaldırmak içinse “Sil” tuşuna basabilirsiniz.

Satırın en sonunda ise ürün tipine uygun olarak “V” ve “F” harflerini görebilirsiniz. V: Varyans, F: Franchise anlamına gelmektedir.

Kullanıcınızın yetki seviyesine göre tablo görünümü değişebilmektedir.
Franchise Görünümü

Tablonun sağ üstünde yer alan ve aşağı doğru açılan “İşlemler” tuşu ile ürünleriniz üzerinde topluca işlemler yapabilirsiniz.