4.1. Ürün Kategorisi Ekleme ve Düzenleme

Ürün grupları şeklinde de bilinen kategoriler, satış yapacağınız ürünleri gruplamaktadır. Bu grupların hangi yazıcıdan çıkartılacağı gibi, QR Menüde görünüp görünmeyeceği gibi ayarları da bulunduran ürün kategorilerini en iyi şekilde anlamak işletmeler için büyük önem arz etmektedir.

Menüde ürünler

Menüde bulunan “Ürünler” bölümündeki “Ürün Kategorileri” tuşu ile ürün kategorilerini listeleyebilirsiniz. Bu tuşun hemen altında “Yeni Kategori Ekle” ve “Yeni Varyans Kategorisi Ekle” tuşları bulunmaktadır.

Varyans: Bir ürünün küçük, orta, büyük gibi boy ve fiyat farklarını tanımlamak için kullanılan terimdir.

Yeni Kategori Ekle

Menüde bulunan “Yeni Kategori Ekle” tuşu ile açılan aşağıdaki formu doldurarak istediğiniz sayıda ürün kategorisini sisteme ekleyebilirsiniz.

Ürün kategorisi ekleme formu

Kategori ismi “Başlangıçlar, Mezeler, Ana Yemekler vb.” olarak tanımlanmalıdır. Dilerseniz kategorinize açıklama da ekleyebilirsiniz. Birden çok üretim yeriniz var Ekran/Yazıcı seçimini de yapabilirsiniz.

Sıra Numarası ise ürün kategorilerini sıralamanız için kullanabileceğiniz numerik bir değerdir. Örneğin; çorbaların önce başlangıçların ondan sonra gözükmesini isterseniz. S.Nu. alanında Çorbalar ‘a 0; Başlangıçlara 1 tanımlayabilirsiniz.

Gelecekte eklenebilecek yeni ürün kategorileri için 0-1-2 gibi değil de 0-10-20 gibi numaralar kullanmanızı öneririz.

Kategorinin gizli bir kategori olmasını isterseniz “Görünür mü?” seçeneğini “Hayır” olarak tanımlayabilirsiniz.

Eğer kategorinizin sipariş alırken görünmesini ancak QR Menü’de görünmesini istemiyorsanız. “Görünür mü?” seçeneğini “Evet”, “QR Menüde görünür mü?” seçeneğini ise “Hayır” olarak seçebilirsiniz.

Yeni Varyans Kategorisi Ekle

Varyans kategorisi ekleme formu

Varyans kategorisi, ürün kategorilerinin neredeyse aynısıdır ancak bu kategoriler sipariş alınırken gözükmezler. Bundan dolayı da görünüm ile ilgili seçenekler form içinde bulunmamaktadır. Sistem içerisinde sonlarda gözükmesi içinde sıra numaraları 90 olarak ön tanımlı gelmektedir. Bu kategoriler; büyük seçim gibi ürünlerle ilgili varyans bilgilerini gruplamak için kullanıldığından sonlarda bulunması liste görünümünde işimizi kolaylaştırmaktadır.

Tanımladığımız ürün kategorileri yeni sipariş alırken ve QR Menü içerisinde ürünleri gruplamak için kullanılacaktır.

Yeni ürün ekleme sırasında ürün kategorilerinin görünümü

Kategorileri Listelemek

Menüdeki “Ürün Kategorileri” tuşuna basarak tablo içerisinde ürünlerinizi görebilirsiniz.

Ürün kategori listesi

Her bir satırın karşısındaki işlemler kolonundaki tuşlarla ilgili işlemleri yapabilirsiniz.