4.1. Ürün Kategorisi Ekleme ve Düzenleme

Ürün grupları şeklinde de bilinen kategoriler, satış yapacağınız ürünleri gruplamaktadır. Bu grupların hangi yazıcıdan çıkartılacağı gibi, QR Menüde görünüp görünmeyeceği gibi ayarları da bulunduran ürün kategorilerini en iyi şekilde anlamak işletmeler için büyük önem arz etmektedir.

Menüde bulunan “Ürünler” bölümündeki “Ürün Kategorileri” tuşu ile ürün kategorilerini listeleyebilirsiniz. Bu listenin başlığının yanındaki “+” tuşu ile “yeni kategori ekleyebilir” yanındaki ok ile açılan pencereden ise “yeni varyans kategorisi ekleme” işlemlerini yapabilirsiniz..

Varyans: Bir ürünün küçük, orta, büyük gibi boy ve fiyat farklarını tanımlamak için kullanılan terimdir.

Yeni Kategori Ekle

Kategori listesinin başlığının yanında bulunan “+” tuşu ile açılan aşağıdaki formu doldurarak istediğiniz sayıda ürün kategorisini sisteme ekleyebilirsiniz.

Ürün kategorisi formu

Kategori ismi “Başlangıçlar, Mezeler, Ana Yemekler vb.” olarak tanımlanmalıdır. Dilerseniz kategorinize açıklama da ekleyebilirsiniz. Birden çok üretim yeriniz var Ekran/Yazıcı seçimini de yapabilirsiniz.

Sıra Numarası ise ürün kategorilerini sıralamanız için kullanabileceğiniz numerik bir değerdir. Örneğin; çorbaların önce başlangıçların ondan sonra gözükmesini isterseniz. S.Nu. alanında Çorbalar ‘a 0; Başlangıçlara 1 tanımlayabilirsiniz.

Gelecekte eklenebilecek yeni ürün kategorileri için 0-1-2 gibi değil de 0-10-20 gibi numaralar kullanmanızı öneririz.

Kategorinin gizli bir kategori olmasını isterseniz “Görünür mü?” seçeneğini “Hayır” olarak tanımlayabilirsiniz.

Eğer kategorinizin sipariş alırken görünmesini ancak QR Menü’de görünmesini istemiyorsanız. “Görünür mü?” seçeneğini “Evet”, “QR Menüde görünür mü?” seçeneğini ise “Hayır” olarak seçebilirsiniz.

Yeni Varyans Kategorisi Ekle

Varyans kategorisi formu

Varyans kategorisi, ürün kategorilerinin neredeyse aynısıdır ancak bu kategoriler sipariş alınırken gözükmezler. Bundan dolayı da görünüm ile ilgili seçenekler form içinde bulunmamaktadır. Sistem içerisinde sonlarda gözükmesi içinde sıra numaraları 90 olarak ön tanımlı gelmektedir. Bu kategoriler; büyük seçim gibi ürünlerle ilgili varyans bilgilerini gruplamak için kullanıldığından sonlarda bulunması liste görünümünde işimizi kolaylaştırmaktadır.

Tanımladığımız ürün kategorileri yeni sipariş alırken ve QR Menü içerisinde ürünleri gruplamak için kullanılacaktır.

Yeni ürün ekleme sırasında ürün kategorilerinin görünümü

Kategorileri Düzenlemek

Menüdeki “Ürün Kategorileri” tuşuna basarak tablo içerisinde ürünlerinizi görebilirsiniz. Her bir satırın karşısındaki işlemler kolonundaki tuşlarla ilgili işlemleri yapabilirsiniz.