4.1. Ürün Grubu Ekleme ve Düzenleme

Ürün grupları, satış yapacağınız ürünleri İçecekler, Yiyecekler gibi gruplama için kullanılmaktadır. Bu grupların hangi yazıcıdan çıkartılacağı gibi, QR Menüde görünüp görünmeyeceği gibi ayarları da bulunduran yapabilirsiniz. Ürün gruplarının nasıl çalıştığını iyi anlamak işletmeler için büyük önem arz etmektedir.

Menüde bulunan “Ürünler” bölümündeki “Ürün Grupları” tuşu ile ürün gruplarını listeleyebilirsiniz. Bu listenin başlığının yanındaki “+” tuşu ile “yeni ürün grubu ekleyebilir” yanındaki ok ile açılan pencereden ise “yeni varyans grubu ekleme” işlemlerini yapabilirsiniz..

Varyans: Bir ürünün küçük, orta, büyük gibi boy ve fiyat farklarını tanımlamak için kullanılan terimdir.

Yeni Grup Ekle

Ürün Grupları başlığının yanında bulunan “+” tuşu ile açılan aşağıdaki formu doldurarak istediğiniz sayıda ürün grubunu sisteme ekleyebilirsiniz.

Grup ismi “Başlangıçlar, Mezeler, Ana Yemekler vb.” olarak tanımlanmalıdır. Dilerseniz gruplarınıza açıklama da ekleyebilirsiniz. Bu açıklamalar sizin için sağladığımız ücretsiz QR Menü içerisinde gösterilecektir.

Birden çok üretim yeriniz varsa Ekran/Yazıcı seçimini de bu form üzerinde yapabilirsiniz.

10’dan fazla ürün grubu bulanan kafe ve restoranlar üst ürün gruplarıyla ürün gruplarını hiyerarşik hale getirebilirler.

Sıra Numarası ise ürün grubunu sıralamanız için kullanabileceğiniz numerik bir değerdir. Örneğin; “Çorbalar”ın ilk “Başlangıçlar”ın ikinci sırada gözükmesini isterseniz. S.Nu. alanında “Çorbalar”a 1; “Başlangıçlar”a 2 yazabilirsiniz.

Gelecekte eklenebilecek yeni ürün grupları için 0-1-2 gibi değil de 0-10-20 gibi numaralar kullanmanızı öneririz.

Sistemimiz ürün gruplarını sırasına göre renklendirmektedir. Gelecekte aralara ekleyeceğiniz ürün grupları bu renklendirmeyi değiştireceği için sizin için mantıklı gelebilecek; örneğin “Kırmızı Et” için “Kırmızı”, “Salata” içinse “Yeşil” renk belirleyebilirsiniz.

Dilerseniz emojilerle de ürün gruplarınızı süsleyebilirsiniz. Emojiler işe yeni başlayan çalışanların ürün gruplarınızı daha kolay ezberlemesine yardımcı olacaktır.

Grupların gizli bir grup olmasını isterseniz “Görünür mü?” seçeneğini “Hayır” olarak tanımlayabilirsiniz.

Eğer gruplarınızın sipariş alırken görünmesini ancak QR Menü’de görünmesini istemiyorsanız. “Görünür mü?” seçeneğini “Evet”, “QR Menüde görünür mü?” seçeneğini ise “Hayır” olarak seçebilirsiniz.

Yeni Varyans Grubu Ekle

Varyans ürün grubu, ürün gruplarının neredeyse aynısıdır ancak bu grupları sipariş alınırken gözükmezler. Bundan dolayı da görünüm ile ilgili seçenekler form içinde bulunmamaktadır. Sistem içerisinde sonlarda gözükmesi içinde sıra numaraları 90 olarak ön tanımlı gelmektedir. Bu gruplar; büyük seçim gibi ürünlerle ilgili varyans bilgilerini gruplamak için kullanıldığından sonlarda bulunması liste görünümünde işimizi kolaylaştırmaktadır.

Tanımladığımız ürün grupları yeni sipariş alırken ve QR Menü içerisinde ürünleri gruplamak için kullanılacaktır.

Yeni ürün ekleme sırasında ürün gruplarının sol üstte görünümü

Ürün Gruplarını Düzenle

Menüdeki “Ürün Grupları” tuşuna basarak tablo içerisinde ürün gruplarınızı görebilirsiniz. Her bir satırın karşısındaki işlemler kolonundaki tuşlarla istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

İsterseniz bu sayfa içerisinden ilgili ürün grubuna ürün eklemede yapabilirsiniz. Ancak ürün gruplarını tanımladığımıza göre artık ürünler sayfasından ürünleri nasıl sisteme gireceğimizi görelim. Bu sayfadan da ürün girebileceğimizi bilerek bir sonraki eğitim konumuza geçebilirsiniz.

Scroll to Top