7.4. Yazıcı Ayarları

Ritapos ile istediğiniz sayıda yazıcıyı aynı anda kullanabilirsiniz. Tüm işlemlerden önce yazıcınızın bilgisayarınıza bağlı, açık ve sürücüsünün yüklü olduğundan emin olmalısınız.

Ritapos, donanımlarla ilgili destek vermemektedir. Eğer sürücü kurulumu gibi işlemlerle ilgili olarak sorun yaşıyorsanız, donanımlarınızı (caller id, yazıcı vb. cihazlar) aldığınız firmadan ya da en yakın bilgisayar tamircisinden yardım alabilirsiniz.

Yazdırma Tercihleri

Yazıcı ayarlarınızı ve yazdırılan fişlerdeki işletmenize yönelik tercihleri bu sayfalardan tanımlayabilirsiniz.

Yazdırma tercihleri

Yazıcı Ayarları

Yazıcı kullanımında, tercihinize iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Tarayıcıdan Yazdırma

Bunlardan ilki genellikle bir yazıcı kullanan küçük işletmelerin hiç bir ayar yapmadan sistemi kullanması şeklindedir. Bu şekildeki kullanımda yemeksepeti, getir gibi uygulamalarda olduğu gibi tarayıcının yazdırma penceresi kullanılmaktadır. Bu kullanımda uygulama içinden “Yazdır” ya da “Bekleyen Ürünleri Yazdır” tuşuna bastığınızda tarayıcının yazdırma penceresi açılacaktır. Yazıcıyı seçip, ilgili ayarları yaptıktan sonra “Yazdır” tuşuna basarak adisyon ve bekleyen ürünlerinizi yazdırabilirsiniz.

Tarayıcıdan yazdırma her yazdırma isteğinde yeni bir süreci ortaya çıkarttığı için tavsiye edilmemektedir.

Sessiz Yazdırma

Birden fazla üretim birimi olan ve bu bölgelerde yazıcıları bulunan, cep telefonu gibi doğrudan yazıcıya bağlı olmayan cihazların da kullanıldığı işletmeler sessiz yazdırma özelliğini kullanmaktadır. Bunun için yazıcılarınızın tanımlı olduğu bilgisayarınız yazıcıları yöneten bilgisayar rolünü otomatik olarak almaktadır. Bunun olması için işletim sisteminize uygun olan printer bağlantı yazılımını bilgisayarınıza kurmalısınız. Kurulum dosyasını menüde bulunan işletme ayarları bölümündeki yazıcı ayarları sayfasında bulabilirsiniz.

Yazıcı ayarları

Bağlantı Programının Kurulması

Sayfanın sol tarafında bulunan kartın içerisindeki “Windows için kurulum dosyası” ya da “Mac için kurulum dosyası” bağlantılarını kullanarak işletim sisteminize uygun olan bağlantı programını indirebilirsiniz.

Kurulum sırasında “Java” isimli programın yüklü olması gerektiği uyarısı alabilirsiniz. Bu durumda kurulum programı sizi ilgili programın bulunduğu bağlantı adresine yönlendirecektir. “Java”nın kurulumunu tamamladıktan bağlantı programının kurulumuna devam edebilirsiniz. Bağlantı programının kurulumunun sonuna doğru sertifika ekleme ile ilgili bir uyarı alırsanız istenen adımları yerine getirerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kurulumu tamamladıktan sonra Ritapos üzerinden “Bağlan” tuşuna bastıktan sonra durum karşısındaki kırmızı ikonun yeşile döndüğü gözlemlenmelidir.

Printer Tanımlama

Sayfanın ortasında bulunan kartın sağ üst köşesinde bulunan “Listele” tuşuna basarak Ritapos ile yazıcılarınız arasında doğrudan bağlantı kurabilirsiniz. Ardından yazıcılarınız satırında bulunan tuş yardımıyla yazıcı isimlerinizi “Yazıcı 1”, “Yazıcı 2” vb. olarak tanımlayabilirsiniz.

"Yazıcı 1" kasanızda bulunan ve adisyonları çıkartacağınız yazıcı olarak tanımlanmalıdır.

Ürün kategorilerinde de ilgili yazıcıları seçerek fırın, bar gibi alanlardan çıkacak ürün fişlerini planlayabilirsiniz.

Örnek: Sessiz Yazdırma Seneryosu ve Çözümü

Masaya servis şeklinde hizmet veren bir işletmenin yazıcıları Kasa, Bar, Mutfak ve Servant’ta olmak üzere 4 adet yazıcıları bulunmaktadır. Garsonlar ana bilgisayar, servant bilgisayarı ve telefonlar ile sipariş almaktadır.

Bar ve mutfak yazıcıları, bilgisayarlardan uzakta konuşlanmakta; kasa yazıcısı ana bilgisayarın yanında servant yazıcısı ise servant bilgisayarının yanındadır.

İşletme sahibinin 2 adet isteği vardır.

  1. Alınan sipariş içindeki ürünlerdeki yemekler mutfaktan, içecekler ise bardan çıkmalıdır.
  2. Servant yazıcısından istendiğinde adisyon çıktısı alınabilmelidir.
Örnek yazdırma topolojisi

Bu isterlerin karşılanması maksadıyla oluşturulan topoloji yukarda gözüktüğü gibidir. Detaylı incelediğinde kasa, bar ve mutfak yazıcılarının ana bilgisayarda tanımlandığı; bu bilgisayarda sessiz yazdırma için kullanılan uygulamanın yüklü olduğu görülebilir. Servant bilgisayarında ise her hangi bir uygulama yüklü değildir sadece servant yazıcı kendisine tanımlıdır.

Bu durumda servant bilgisayarının kullanan garsonlar; siparişleri yazdırırken uygulama içerisinde bulunan “Bekleyen Ürünleri Yazdır” ve “Yazdır” tuşları ile ana bilgisayar bağlı olan yazıcılardan çıktı alabilirken. “Yazdır” tuşunun yanındaki ikon şeklindeki tuş ile servant yazıcısından çıktı alabilmektedir.