7.4.2. Örnek Sessiz Yazdırma Senaryosu

Masaya servis şeklinde hizmet veren bir işletmenin yazıcıları Kasa, Bar, Mutfak ve Servant’ta olmak üzere 4 adet yazıcıları bulunmaktadır. Garsonlar ana bilgisayar, servant bilgisayarı ve telefonlar ile sipariş almaktadır.

Bar ve mutfak yazıcıları, bilgisayarlardan uzakta konuşlanmakta; kasa yazıcısı ana bilgisayarın yanında servant yazıcısı ise servant bilgisayarının yanındadır.

İşletme sahibinin 2 adet isteği vardır.

  1. Alınan sipariş içindeki ürünlerdeki yemekler mutfaktan, içecekler ise bardan çıkmalıdır.
  2. Servant yazıcısından istendiğinde adisyon çıktısı alınabilmelidir.
Örnek yazdırma topolojisi

Bu isterlerin karşılanması maksadıyla oluşturulan topoloji yukarda gözüktüğü gibidir. Detaylı incelediğinde kasa, bar ve mutfak yazıcılarının ana bilgisayarda tanımlandığı; bu bilgisayarda sessiz yazdırma için kullanılan uygulamanın yüklü olduğu görülebilir. Servant bilgisayarında ise her hangi bir uygulama yüklü değildir sadece servant yazıcı kendisine tanımlıdır.

Bu durumda servant bilgisayarının kullanan garsonlar; siparişleri yazdırırken uygulama içerisinde bulunan “Bekleyen Ürünleri Yazdır” ve “Yazdır” tuşları ile ana bilgisayar bağlı olan yazıcılardan çıktı alabilirken. “Yazdır” tuşunun yanındaki ikon şeklindeki tuş ile servant yazıcısından çıktı alabilmektedir.

Scroll to Top