7.4.1. Ritapos Printer Uygulaması Hakkında

7.4.1.1. Bilinen Sorunlar

Eski Java Versiyonları: Ritapos Printer uygulaması kendi Java versiyonuyla yüklendiği için Java ile ilgili bir sorun yaşamanız beklenmemektedir. Ancak farklı yazıcı uygulamaları ya da QZ Tray ve Ritapos Printer uygulamasının eski sürümlerinden kaynaklı çakışmalar yaşanabilmektedir. Bu durumda bilgisayarınızdaki yüklü bu tip uygulamaları ve Java sürümlerini kaldırmanız önerilmektedir.

Ritapos Printer 2.2.2 kurulum dosyası ihtiyaç duyulan Java uygulamasını da içermekte ve kurulumunu otomatik olarak yapmaktadır. 2.2.2. sürümünü kullanıyorsanız ayrıca Java kurulumu yapmanıza gerek yoktur.

Antivirus Yazılımları: Comodo Antivirus, kurulumu zorlamakta ve yüklenmesini, kaldırılmasını ve çalışmasını engellemektedir. Comodo’yu devre dışı bırakmanın çok az etkisi olmaktadır çünkü Comodo uyarı vermeden kendini yeniden etkinleştirecektir.

Uygulama sınırlaması: Antivirüs uygulama sınırlamasını zorluyorsa, lütfen Ritapos Printer uygulamasını ve kullandığı Java versiyonu için sınırlamayı devre dışı bırakın.

Web Filtreleme: Yerel bağlantı noktalarına veya yerel ana bilgisayar sertifikalarına erişimi engelliyorsa, lütfen https://localhost:8181 ve http://localhost:8182 için devre dışı bırakın ya da beyaz listeye ekleyin.

Geçici Dosya Erişimi: Geçici dizine erişimi engelliyorsa, lütfen Ritapos Printer uygulaması için devre dışı bırakın ya da beyaz listeye ekleyin.

7.4.1.2. Kurulum Sorunları

Eğer “Sorry, this version cannot be installed on this system” hatası almanızın bir kaç sebebi olabilir.

  • Ritapos Printer 2.2.2 üstü sürümler 64-bit Intel ve 64-bit ARM/Apple Silicon’u desteklemektedir. Sisteminize uygun olan versiyonu kullandığınızdan emin olmalısınız. Ritapos Printer 2.1.6 sürümü bazı 32-bit sistemlerde çalışmaktadır.
  • Windows bilgisayarlarda ! gibi özel karakterlere sahip kullanıcı isimlerinde hata yaşanmaktadır. Lenovo! yerine Lenovo yapmanız durumunda sorun çözülecektir.

7.4.1.3. Kurulum Sonrası Karşılaşılan Sorunlar

Hatalı Java yüklenmesi sorunu oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. “Creating keystore for ws://localhost…” ya da “java -version” hataları almanız durumunda Java’yı yeniden yüklemeniz gerekmektedir. Ritapos Printer 2.2.2 sürümünü kullanıyorsanız. Bilgisayarınızdan java’yı ve Ritapos Printer uygulamasını silip yeniden yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.

JavaFX hatası almanız durumunda JavaFX’i internetten indirip yeniden kurarak sorunu çözebilirsiniz.

Windows bilgisayarlarda aynı anda hem 64bit’lik hem de 32bit’lik Java bulunması sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Javayı silip sistem mimarinize uygun olan kurulumu yapmanız durumunda sorun çözülecektir.

7.4.1.3. Diğer Hatalar

Other Errors

  • Tarayıcının konsolunda “Process finished with exit code 2” hatası: Başka bir yazıcı uygulamasının çalıştığı anlamına gelmektedir. Sadece bir uygulama kalacak şekilde diğerlerini kapatarak sorunu çözebilirsiniz.
  • Tarayıcının konsolunda “Error: SCRIPT1010: Expected identifier” hatası: IE11 tarayıcısında görülebilir. Google Chrome’un son sürümünü kullanarak sorunu çözebilirsiniz.
  • Tarayıcının konsolunda “Error: Server returned HTTP response code: 403 for URL” hatası: Tarayıcının gerekli bilgileri Ritapos’a göndermiyor. Google Chrome’un son sürümünü kullanarak sorunu çözebilirsiniz.
Scroll to Top