7.3. Masa Ayarları

Ritapos’da masa tanımı yaptığınızda, masaya sipariş alma ile ilgili tuşlar arayüzünüzde görünür hale gelecektir.

Bölgeler

Salon, Bahçe, Teras vb. farklı bölgeleri ve bu bölgelerdeki masalarınızı kolayca sisteme tanımlayabilirsiniz. Bunun için işletme ayarlarındaki “Masa Ayarları” bölümündeki bölgeler sayfasına gitmeniz gerekmektedir.

Bölgeler; salon, teras, bahçe gibi alanları ifade etmektedir.

Bölge formu ile hızlıca masa tanımlamak için bölgenin ismini forma girdikten sonra içerisinde kaç adet masa olduğunun sayısını da forma girebilirsiniz. Bu form ile tanımlanan tüm masalar 4 kişilik ve isminin başında bölge isminin ilk 2 harfini içerecek şekilde sisteme eklenmektedir. Bu kapsamda SALON bölgesine 20 adet masa eklenirse masa isimler SA001, SA002, SA003…., SA020 şeklinde sisteme eklenecektir.

Masalar

Masalar sayfasındaki listeyle bölgeye sonradan masa ekleme, masa düzenleme ya da masa silme işlemlerini yapabilirsiniz. Masalarınız sisteme girildiğinde, menüde masalar tuşunuda göreceksiniz.

Bölge ekleme yerine masa ekleme formunu kullandığınızda masa isminizin bölge ismini yansıtmasını ve işletme içerisinde tekil bir isme sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Bölgelerin Krokisini Sisteme Tanımalamak

Masalar sayfasındaki ayarlara bastığınızda; masaların altındaki “+ Sipariş” tuşunun değiştiğini göreceksiniz.

Konumlandır seçeneğini “Evet” olarak değiştirdiğinizde; masaların sol üst köşesinde beliren sembol ile sürükle bırak kullanarak masanızı konumlandırabilirsiniz.

İnce ayarlar yapmak isterseniz yine formdaki alanları kullanabilirsiniz.

Odalar

Odalar sayfası butik otellerin kullanımı içindir ve masalara ek olarak odalara da sipariş tanımlanmasını sağlar.

Scroll to Top