Müşteriden nasıl sipariş alınmalı?

Bulut tabanlı pos çözümü olan Ritapos farklı işletmelerin ihtiyaçlarına göre farklı sipariş alma yöntemleri sunmaktadır. Bunlar temel olarak;

  1. Barkod okutarak ya da ürün ismini yazarak,
  2. Dokunmatik cihazlarda ürün kategorisi ve ürün kategorisindeki ürünleri tıklayarak,
  3. Dijital menüyü kullanarak

olmak üzere üç aşamalıdır ve bu seçimlerin tümünü aynı anda farklı kullanıcılarda kullanabilirsiniz. Barda dokunmatik cihazla sipariş alırken, kasada barkod okutarak ürünleri siparişlere ekleyebilirsiniz.

Farklı sipariş alma yöntemleri için kullanıcı bilgilerinizde değişiklik yapmanız yeterlidir.

Müşteriden sipariş alırken kullanacağınız bu yöntemlere örnek vermek gerekirse;

Kafe & Restoran için

Örnek 1: Garsonlar siparişleri kendi cep telefonu ya da işletmenin temin ettiği dokunmatik cihazlar vasıtasıyla siparişi müşteriden alıp anında mutfak, bar gibi farklı bölümlerin ekranlarına ya da yazıcılarına iletebilirler.

Örnek 2: Garsonlar siparişleri kiosk olarak kullanılan her hangi bir tablet, pc vb. cihazla alarak mutfak, bar gibi bölümlere iletebilirler.

Kahve Dükkanları

Örnek 3: Kasa siparişi isme özel alarak baristanın ekranına gönderebilir. Ödemeyi alıp sipariş müşteriye iletildiğinde ise siparişi kapatabilir. Sipariş isimle alındığı için siparişi hazırlayan barista müşteriye ismiyle seslenebilir. Ayrıca bardağa isim yazmaya vs. gerek kalmaz.

Örnek 4: Barista siparişi alarak siparişi yazıcıdan çıkartır. İlgili sipariş kaydı anında kasaya düşer ve barista siparişi hazırlarken kasa siparişin ücretini tahsil ederek siparişi kapatır. Siparişi hazırlayan barista, yazıcıdan çıkan fişteki müşteri ismini okuyarak siparişi teslim edebilir.

Perakende Sektörü

Örnek 5: Müşterinin beğendiği ürünler kasada toplanır, kasa ürünlerin barkodunu okutarak, barkod numarasını yazarak ya da ürünün ismini yazarak ürünü siparişe ekler ve ödemesini alarak siparişi kapatabilirler.

Nakit, kredi kartı gibi ödeme tiplerine ek olarak, bahşiş, garsoniye gibi işletmenizin tüm gelir & giderleri anında raporlanabilir.

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir ancak bu örnekler içindeki en önemli husus müşteriden sipariş alınırken; ürünlerin birim fiyatları, toplam tutarları anında hesaplanır. Müşteriye tanımlı ya da sipariş içinde belirtilen indirimler toplam tutara yansıtılır. Garsoniye gibi değerler otomatik olarak hesaplanır. Dolayısıyla müşteriniz ödeme yapmak için kasaya geldiğinde ya da hesabı istediğinde anında adisyon yazıcıdan çıkartılarak müşteriye hesap iletilebilir.

Scroll to Top