Bir Günde Alınan 91 Siparişin Öyküsü

Bir işletme gün içerisinde çok farklı ihtiyaçlarını Ritapos ile çözüyor. Bakalım ortalama bir işletme gün içerisinde Ritapos ile neler yapıyor. Tüm üyelerimizin ortalamasını alarak yaptığımız çalışma neticesinde;

Ortalama 91 sipariş ve 10.000 TL’nin üzerinde ciro yapıldığını gördük. Bu siparişlerin saatlere göre dağılımını incelediğimizde ise en yoğun kullanımın 15 sipariş ile 20.00 ve ardından 11 sipariş ile 12.00 olduğunu gözlemledik. Çokta sürpriz olmayan bu grafik incelediğinde saat 12’de oluşan yoğunluğun 11 ve 13’e göre bir anda değişim gösterdiğini görmek mümkün.

En yüksek tutarlı siparişlerin ortalaması 310 TL iken en düşük tutarlı siparişlerin ortalaması ise 12 TL değerinde.

91 sipariş içerisinde satılan 171 ürünün %80’i ise menüdeki ürün gruplarının %20’sinden geliyor. Bu oranlar Pareto ilkesi – Vikipedi (wikipedia.org) bir kez daha haklı çıkartıyor.

91 siparişin alınması için 262 kez ve ödeme içinse 113 kez ekrana tıklanmış; yani çalışanlar sadece siparişlerle ilgili olarak 375 kez ekrana tıklamışlar. Sistem içerisinde çalışanların yaptığı diğer görevleri de hesapladığımızda bu rakam 600’ün üzerine çıkıyor.

Günde 500 sipariş alan büyük işletmelerde ise bu rakam 3000’in üzerine çıkıyor. Büyük işletmelerde genellikle cihaz sayısı da fazla oluyor. Dolayısıyla cihaz sayısına böldüğümüzde ise her bir cihaz başına yaklaşık 800 işlem düşüyor. Kullanılan donanımın ne derece kaliteli olması gerektiğini buradan anlayabiliriz.

Tüm bu işlemlere ise günün en yoğun saatlerinde bile 60ms içerisinde cevap veriyoruz.

Yapılan ödemelerin ise büyük bir kısmı kredi kartıyla yapılıyor. Kredi kartının ödeme yöntemlerine olan oranı ise %83; yine Pareto ilkesinin dağılımına benzer bir dağılım gözlemliyoruz. Yoğunluk olan saatlerde ise Ticket, Sodexo gibi ödeme yöntemlerinin arttığını görüyoruz ancak oransal olarak anlamlı bir değişiklik göstermiyor.

Patronların ise gün içerisinde ortalama 10 defa raporlara baktığını görüyoruz. Bu nerdeyse saat başı işletme performansının ölçüldüğü anlamına geliyor! Geçen hafta aynı gün ne olmuş, dün durum neydi gibi kıymetli verileri anlık olarak görmenin ne kadar önemli olduğunu buradan da anlayabiliriz. Franchisor’lar ise daha da sık raporlama yapıp bayilerin performanslarını ölçüyor.

Siz, Ritapos ile neler yapıyorsunuz?

Scroll to Top