2.4. Kullanıcı Listesi ve Yeni Kullanıcı Ekleme

Ritapos ile mutfak, kurye, garson gibi çalışanlarınıza farklı yetki seviyelerinde kullanıcılar oluşturabilirsiniz. “Kullanıcı Yönetimi” eğitiminde detaylı inceleyeceğimiz bu konuya; işletme sahibi ile çalışan hesaplarının farklı yetki seviyelerine sahip olacağını fark etmeniz için burada kısaca değiniyoruz.

Kullanıcı listesi ve yeni kullanıcı ekleme tuşları menünün kullanıcılar bölümünde yer almaktadır.

Menüde Kullanıcılar

Yeni kurulan bir işletmede sadece işletme sahibinin kullanıcısı bulunmaktadır. Bundan dolayı menüdeki “Kullanıcı Listesi” tuşuna bastığımızda;

Tek bir kullanıcının bulunduğu kullanıcı listesi

Sadece kendi hesabını tablo şeklinde görebilirsiniz. Yeni bir kullanıcı eklediğinizde ise işletme sahibin yanında diğer kullanıcılarda aynı tabloda aşağıdaki gibi listelenecektir.

Birden fazla kullanıcının olduğu kullanıcı listesi

Bu kullanıcı listesinde dikkatinizi yetki seviyesi, işlemler ve sil tuşu çekebilir. Bu tuşlar yardımıyla istediğimiz bazı işlemleri yapabileceğiz ancak bu sonraki eğitimin konusu olduğu için “Yeni Kullanıcı Ekle” sayfasına geçiş yapıyoruz.

Yeni kullanıcı eklemek için menüdeki “Yeni Kullanıcı Ekle” tuşuna basarak ilgili formu açabiliriz.

Menüde Kullanıcılar

Yeni kullanıcı ekleme formunda çalışanınızın sisteme giriş yapması için gerekli temel bilgiler istenmektedir ve form aşağıda gösterildiği gibidir.

Yeni Kullanıcı Formu

Bu formdaki 2 alana dikkat etmek gerekmektedir.

Çalışan hesapları sisteme e-mail adresiyle giriş yapmaz!

Dikkat etmeniz gereken ilk alan çalışanların kullanıcı adıdır. İşletme sahibi [email protected] gibi bir e-mail adresi ile sisteme giriş yaparken, çalışanlar çalış[email protected]_kisa_adi şeklinde kurgulanmış bir kullanıcı adı ile sisteme giriş yapmaktadır.

Farklı yetki seviyeleri

Yeni bir kullanıcı açarken kullanıcının yetkilerini; “işletme sahibi, ortağı, müdürü, çalışanı, kuryesi vb. belirleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Yapılan her işlem kayıt altına alındığından hangi işlemin hangi kullanıcı tarafından yapıldığını anlayabilmek için her çalışan için uygun yetki seviyesinde bir kullanıcı tanımlanmasını öneriyoruz.