POS yazılımı seçilirken yapılan 5 büyük hata

Bir işletme sahibi ya da işletmeci olarak değerli vaktinizdin ve kaynaklarınızın büyük bir kısmını satışı arttıracak şekilde değerlendirmek istemeniz gayet normal. Çünkü daha fazla satış, daha çok gelir ve işinizin büyümesi anlamına geliyor. Peki, bu büyüme sırasında işletme ya da işletmenizi nasıl takip ederek kontrol altında tutacaksınız.

Artık iyi bir satış noktası yazılımına (point of sale) ihtiyacınız var demektir.

Etkili bir POS yazılımı size satışlarınız, stok durumunuz, müşterileriniz ve çalışanlarınız hakkında gerçekçi ve anlık veriler sunar. Sizlerde bu bilgilerle işletmenizi büyütmek için yatırım alanlarınızı seçeceksiniz. Hatalı bir seçim ise sadece paranızı değil zaman ve emeğinizi de boşa harcamanız anlamına gelecektir.

Bu ihtiyacınızı gidermek için şimdi Ritapos‘u deneyebilir ya da yanlış bir tercih yapmamak için en çok yapılan hataları öğrenebilirsiniz.

1. İhtiyaç Tespitinin Doğru Yapılmaması

POS yazılımı seçerken yapabileceğiniz en büyük hata ihtiyacınızın ne olduğunu ve otomasyon yazılımından ne istediğinizi düşünmemiş olmanızdır. Yer sıkıntısı yaşayan küçük bir stand’sanız pos sisteminin küçük ve modüler olması sizin için hayati bir ihtiyaç olabilirken, 200’ün üzerinde masası olan bir işletme için garsonların sipariş gireceği cihazların sayısının ve konumlarının düzgün şekilde planlanması hayati olabilir.

İhtiyaç tespitinin doğru yapılmaması gereksiz özelliklere para harcamanıza ya da işletmeniz için hayari olan bir konuyu atlamanıza sebep olacaktır.

2. Sadece Fiyat Üzerine Odaklanmak

Paranızı nasıl harcadığınızı ve nasıl yatırım yaptığınızı akıllıca yönetmek zorundasınız fakat konu işletmenizde her an kullanacağınız POS yazılımına geldiğinde ucuzcu olmamalısınız. Maliyet – Etkinliği yüksek olan yazılım ve cihazları tercih etmek yoğunluk yaşadığınız anlarda sizi çok ciddi sıkıntılardan kurtaracaktır.

Örneğin, işletmenizde 1297 TL değerinde bir sipariş açık ve müşteriler hesabı ödemek istediğinde garsonlarınızdan biri siparişi yanlışlıkla sildi. Hesabın toplamını hatırlamıyor ve müşteride ödeme için bekliyor. İşletme yetkilisi o sırada işletmede değil, garsonunuz müşterinizden ne kadar hesap alacak? Eğer siparişlerin silindiğinde çöp kutusuna taşındığı ve size raporlandığı bir sisteminiz olsaydı bu hiç sorun olmazdı değil mi?

Kötü tasarlanmış sistemleri kullanarak yapacağınız ekonomik tasarruf ilerde size çok daha büyük maliyetler çıkartabilir.

POS sistemi için gerekenden fazla para harcamamak için ihtiyaç duyduğunuz olmazsa olmaz özellikleri bir kenara yazın. Birden fazla işletmeyi aynı anda yönetmek mi istiyorsunuz? Muhasebe programıyla entegrasyon gerekli mi? sonrasında POS sistemine karar verin.

3. Önce Donanım Almak

Her POS yazılımı Ritapos gibi tüm cihazlarda çalışacak diye bir kural bulunmamaktadır. Ayrıca mutfakta ekran kullanmanız ya da termal yazıcı kullanma ihtiyacıda işletmeden işletmeye değişmektedir.

Tercih edeceğiniz POS yazılımı sadece bir işetim sistemine bağlı olarak çalışan kart okuyucu, barkot okuyucu, termal yazıcı, para çekmecesi  vb. ile entegre oluyor olabilir. Sizde öncelikle donanıma yatırım yaparak kendinizi sınırlamamalısınız. Yapacağınız bu hata sonrasında satın alacağınız POS sistemini düzgün şekilde kullanamamıza sebep olabilir.

İşte bu sorundan dolayı Ritapos ekibi olarak bizler her cihazı destekleyerek yaşabileceğiniz sorunları minimumda tutmaya çalışıyoruz.

4. Yetersiz Eğitim

Çalışanlarınızı POS sisteminiz hakkında eğitmezseniz, işletmenizde her gün kullanılan sistemin pek çok özelliği aktif şekilde kullanılmayacak bu da uzun vade de zaman ve emek kaybına sebep olacaktır.

Zamanınızın bir kısmını çalışanlarınızı eğitmek için harcayın. Bir anda çok fazla bilgi vererek onları sıkmayın ancak her gün vereceğiniz onar dakikalık eğitimlerin meyvelerini yakın gelecekte almaya başlayacaksınız.

5. Sistemin Test Edilmeden Alınması

Test sürüşüne çıkmadan hayallerinizdeki arabayı almazsınız değil mi? Peki her gün, her an kullanacağınız POS sistemini neden alasınız. Kâğıt üstünde ya da size gösterilen video da harika gözüken POS yazılımı binlerce siparişin sisteme kaydedilmesinin ardından size sorunlar yaşatabilir.

En az bir haftalık sürecek ücretsiz bir deneme yazılımını mutlaka isteyin.

Ritapos’u kredi kartı paylaşmadan ve hiç bir ücret ödemeden deneyebilirsiniz.

Bu maddelere dikkat ederek sıraladığınız pos sistemlerini fiyat ve performansına göre karşılaştırıp tercihinizi yapın. Yüksek ihtimalle sorunsuz bir POS yazılımı seçmiş olacaksınız.

Scroll to Top