Yeni nesil POS, Ritapos ve Restoranlarda dijitalleşme!

Ritapos, 600 binin üzerinde işletmeden oluşan ve 100 milyar TL’ye yaklaşan ekonomide yaşanan dijital devrime nasıl katkı sağlıyor?

Hızlı ve kurulum gerektirmeyen Pos sistemi Ritapos, 2016 yılında faaliyetlerine başlamış olsa da pandemi dönemi ile dijitalleşmeye hız veren yeme – içme sektöründeki değişimin itici güçlerinden biri haline gelmiştir.

Ritapos, Paraşüt ve Kolay İK’nın sunduğu bulut tabanlı çözümlere benzer bir çözümü POS sistemleri özelinde sunmaktadır. Restoranların yıllardır kullandığı demode POS sistemlerine yeni bir soluk getirmekte; maliyeti etkin, kolay ulaşılabilen, kullanımı kolay ve bulutta çalışabilen yeniliklere açık bir sistem ile hizmet vermektedir. Bu sayede Ritapos, 600 binin üzerinde işletmeden oluşan ve 100 milyar TL’ye yaklaşan bir ekonomide oyunun kuralını değiştirmeyi başarmıştır. 

Pandemi insan davranışlarında değişikliklere yol açarak yeme-içme sektörünü yeniliğe ve teknolojiye daha açık bir sektör haline getirmiştir. Sokağa çıkma yasaklarından dolayı restoranlar paket servise yönelmiş, değişen yaşam koşulları demode sistemleri zorlarken; arayanı tanıma, çevrimiçi menü, QR menü gibi uygulamaları zaruri hale getirmiştir. Bu uygulamaların Ritapos gibi bulut tabanlı modern sistemler tarafından adisyon sistemlerine eklenmesi mümkün olmuştur.

Pandemi öncesinde garsona ulaşmadan sipariş verme ve çevrimiçi ödeme özelliklerinin kullanımında bir direnç söz konusuyken, pandemi ile birlikte restoranlar bu tarz özellikleri talep eder hale gelmiştir. Yeme – içme sektöründe dijitalleşme hızlandıkça Ritapos’un gördüğü ilgi de artmaktadır.

Her ne kader Ritapos’un öncelikli hedefi küçük işletmeler olsa da Pablo Artisan Coffee, Hamsi Finger, Dürüm Aşkı gibi franchise veren işletmelerinde tercihi konumundadır. Bu gibi büyük şirketler tüm işletmelerini Ritapos üzerinden anlık olarak takip edebilmekte, istedikleri kampanyaları müşterilerine kolayca sunabilmektedirler.

Ritapos, sadece işletmenin yönetimini buluta taşımakla kalmıyor, maliyet ve kullanım kolaylığı olmak üzere sektördeki en büyük problemleri de çözmektedir.

Orta ölçekli bir kafe – restoran işletmesinin kurulma maliyeti yaklaşık 300 bin TL iken, işletmeler demode adisyon uygulamaları için tek seferde 20-30 bin TL civarında ödeme yapmak zorundadır. Ritapos ise, maliyetleri düşürerek,  kullandığın kadar öde modeliyle işletmelerin fatura öder gibi ödeme yapmasını sağlamaktadır. 

Üstelik ücretsiz. Kredi kartı bilgilerini sisteme girmeden! Herhangi bir yatırım maliyeti olmadan kullanılabilen, yani kurulum ücreti bulunmayan, Ritapos kısıtlı özelliklerle ömür boyu sınırsız kullanılabilmektedir. Satış, stok, kasa ve müşteri bilgileri gibi bir işletme için gerekli olan tüm özellikler için, aylık 69 TL‘ ödeme yapılması gerekmektedir.

Diğer Adisyon uygulamalarının aksine Ritapos’da uzun kurulum süreleri ve uzman eğitimlerine de gerek kalmamaktadır. Restoran işletmecileri Facebook’a üye olur gibi Ritapos’a üye olabilir ve ilk satışlarını 10 dakika içinde gerçekleştirebilmektedir.

Hiç bir yatırım almadan sektörün oyuncularından biri haline gelen Ritapos ile 2020’ye kadar 10 milyon sipariş, 2021 yılında ise 5 milyonun üzerinde sipariş alınmıştır. Bazı işletmer Ritapos üzerinde günde 800 yeni sipariş alır hale gelmişlerdir.

Scroll to Top