3.1. Bulut Tabanlı Otomasyon Sistemi Nedir

Bulut Teknolojisi olarak da bilinen Bulut Tabanlı Sistemler; akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar gibi çeşitli teknolojik cihazlar ile ulaşılabilen, veri paylaşımı sağlayan, kendi bilgisayarınız yerine internet tabanlı şekilde veri depolama, yazılım vb. hizmetler sunan sistemlerdir. Bulut tabanlı ile yer ve zaman kısıtlaması olmadan işlemler yapılabilir. Özetle Ritapos, işletmenizdeki bir bilgisayar yerine Dünya’nın farklı noktalarına konumlandırılmış bilgisayarların koordinasyonlu çalışması ile size hizmet veren bir otomasyon sistemidir.

Neden Bulut Tabanlı Sistemleri Tercih Etmeliyiz?

İşletmenizi etkileyecek sel, deprem gibi doğal afetlerden; elektrik kesilmesi gibi sorunlardan ve bilgisayara su dökülmesi gibi çalışan hatalarından sizi koruyacağı için,

İnternete bağlandığınız her yer ve zamanda hizmet alabileceğiniz için,

Bir defada büyük paralar harcamak yerine aylık ya da yıllık lisans alımlarıyla daha ekonomik

Güncellemeleri hiç bir zahmet çekmeden otomatik olarak alabilmek için,

Veri yedeklerinizin anlık olarak alınarak güvenli şekilde saklanması için bulut tabanlı sistemleri tercih edebilirsiniz.

Bulut Tabanlı Sistemlerin Kötü Yanları Nelerdir?

Her ne kadar benzer ihtiyaçlar duyan işletmelere özgü olarak kurgulanan sistemler olsa da isteklerinize göre sistemi geçiştirtemeyebilirsiniz,

İnternet bağlantınız olmadığında ya da yavaş olduğunda kesintiler yaşayabilirsiniz,

Eğer işletmeniz için bu durumlardan olumsuz etkilenecekse muhtemel bulut tabanlı hazır sistemler size uygun olmayacaktır.