9.1. Müşteri Ekleme

Ritapos’a sınırsız sayıda müşteri ekleyebilirsiniz. Bunun için menüdeki müşteriler sayfasında bulunan “+” tuşuna basarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Aynı isim ve soy isime sahip kişiler olabileceği için Ritapos müşterileri telefon numaraları ile tekilleştirmektedir. Müşterinizin telefon numarasını ilgili alana yazdıktan sonra “Ekle” tuşuna basarak müşteri formunu açabilirsiniz.

Müşteri formu

Formda kullanıcının adı dışında zorunlu bir alan bulunmamaktadır. Telefon numarası bir önceki formda yazılan numara ile dolu olarak, cinsiyet alanı hiçbiri seçili olarak gelmektedir. Cinsiyeti seçili müşterilerin tanımlı olduğu siparişlerin adisyonları yazdırıldığında Teşekkürler Ali Bey, Teşekkürler Ayşe Hanım gibi kişiselleştirilmiş teşekkür mesajları gösterilmektedir.

Bir müşterinin birden çok adresi olabilmektedir. Müşteriye yeni bir adres eklemek için “+” tuşuna basmalısınız. Müşterinin siparişe eklenecek olan aktif adresini ise “Siparişe eklenecek adres” alanından seçmeniz gerekmektedir. Seçmediğiniz durumda ilk adres otomatik olarak sizin için seçilecektir.

İndirim alanı ise işletme müdürü ve üstü yetkiye sahip kullanıcılar tarafından düzenlenebilir ve müşteri tanımlı bir siparişe otomatik olarak bu indirim uygulanır.

Not alanını da müşteriniz hakkında saklamak istediğiniz notları yazabilirsiniz.

“Kaydet” tuşu müşteri bilgilerini kaydederken “Kaydet ve Sipariş Aç” tuşu varsa müşteri bilgilerinde yaptığınız değişikleri kaydettikten sonra ilgili müşterinin tanımlı olduğu yeni bir sipariş açacaktır.

Scroll to Top